Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/orth-gipse.pl/includes/menu.inc).

Co musimy wiedzieć decydując się na konkretny projekt budynku jednorodzinnego? Jakiego rodzaju zmiany mogą być na projekcie nanoszone bez zgody autora podczas adaptacji?

  • Posted on: 11 June 2021
  • By: addmean
Budowa domu to oczywiście sporo pracy, dokumentów do załatwienia oraz rzeczy, o których trzeba pamiętać. Jednym z etapów całego procesu budowy jest wybranie projektu. Jeśli już zdecydujemy się na projekt, który w największym stopniu odpowiada naszym wymaganiom, należy wiedzieć co można na nim zmienić podczas adaptacji bez zgody twórcy projektu. Tego typu wiedza może nam się przydać.


Projekty domów są ogromnie różnorodne.
budowa domu
Author: Prince Roy
Source: http://www.flickr.com
Tak naprawdę wybór jest niesamowicie duży, natomiast nigdy nie jest tak, iż całość jest taka jak chcemy w stu procentach. Warto zobaczyć: projekty domów. Jak myślimy, iż tutaj coś uda się zmienić, tam coś dodamy to można się bardzo zdziwić gdy okaże się, iż nie jest to tak łatwe. Warto wiedzieć, iż nie wszystkie zmiany mogą zostać zrobione bez zgody właściciela projektu. Jest to między innymi dostosowanie wymiarów, jakie mają fundamenty. Czasami istnieje taka konieczność, aby dostosować wymiar takich fundamentów do konkretnych warunków gruntowych. Można też zmienić podpiwniczenie, przykładowo z całkowitego na to, które jest jedynie w jakiejś części domu. Mogą zostać też zmienione materiały, których użyjemy do konstrukcji budynku, jak też te na ściany zewnętrzne razem z tynkami jak i rodzajem izolacji. Ważne jest też, iż decyzję co do rodzaju dachówki możemy zmienić podczas adaptacji projektu.
Przydatną informacją jest to, iż można zmienić lokalizacje ścian działowych albo też zlikwidować niektóre całkiem. Położenie okien także może być zmienione gdy tylko zachowamy potrzebne parametry, zgodne z obowiązującymi normami. Trzeba wiedzieć, że jak podobają nam się domy z poddaszem do adaptacji, to warto wybrać projekt, który takie poddasze uwzględnia. Jak dopiero po czasie zdecydujemy się na dodanie takiej zmiany do projektu może okazać się to niemożliwe. Czytaj dalej na stronie: nowoczesne domy z poddaszem do adaptacji.
budowa domu
Author: VISIONS Service Adventures
Source: http://www.flickr.com


Przeszkodą może być choćby to, że kąt nachylenia dachu może być zmieniony od tego, który jest w pierwotnym projekcie o mniej więcej pięć do dziesięciu procent. Z tym, że forma architektoniczna budowli powinna zostać zachowana. Można dokonywać zmian w przebiegu różnego rodzaju instalacji, przykładowo wodna albo kanalizacyjna. To tylko niektóre zmiany, które może wprowadzić architekt podczas adaptacji projektu nie pytając autora o pozwolenie. Muszą one zostać naniesione na czerwono na oryginał. Czasami możliwe jest by sporządzić także osobne aneksy do projektu. Wszystko to razem należy przedłożyć wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę.