Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/orth-gipse.pl/includes/menu.inc).

Czy bawić się w zbieranie plastikowych nakrętek?

  • Posted on: 5 March 2022
  • By: addmean
Plastykowe korki z butelek po napitkach i wyrobach chemicznych zbierane są w przeróżnych miejscach: szkołach, na benzynowych stacjach, a nawet w resortach.


Inicjatywę gromadzenia korków wprowadzili w życie studenci z Krakowskiego Uniwersytetu Rolniczego.


landszaft - czas
Author: Matacz
Source: http://www.flickr.com


To właśnie kilku młodych ludzi wykoncypowało dobroczynną kwestę. Pieniążki z akcji miały być przeznaczone na wsparcie dla kolegi. Akcja owa się powiodła, a idea szybko doczekała się kontynuacji. I tak nakrętkowe szaleństwo dopadło prawie całą Polskę. Dzisiaj pomysłodawcy całej koncepcji są koordynatorami przedsięwzięcia i prowadzą oficjalny serwis przedsięwzięcia. Co się dzieje z uzbieranymi nakrętkami? Organizacje zajmujące się zbiórką plastikowych korków sprzedają je następnie do skupów bądź wprost do firm trudniących się przetwarzaniem ich. Dochód ze sprzedaży plastykowych korków jest najczęściej przeznaczany na terapię czy też kupno np. elektrycznych wózków dla inwalidów. A taki kosztuje najczęściej paręnaście tysięcy złotych. W punkcie skupu za tonę plastykowych nakrętek możemy otrzymać do 700 zł. Ażeby uzbierać na wózek , trzeba przeto nagromadzić nawet 30 ton nakrętek, a więc aż ok. 16 mln sztuk.
awarie
Author: Saint-Gobain Glass
Source: Saint-Gobain Glass


Choć dzięki akcjom tego typu zyskują niepełnosprawni oraz środowisko - wymaga to jednak gigantycznego nakładu pracy, a rezultaty nie zawsze są do owych działań adekwatne.


Na cele dobroczynne zbierać można nie wyłącznie nakrętki, lecz też zużyte tonery oraz pojemniki - przeskocz do tej strony pojemniki metalowe producent - po tuszu do drukarki czy też zużyte komórki. Jednakże społecznicy przestrzegają, ażeby za każdym razem sprawdzić organizatora a także cel zbiórki. Co pewien okres pojawiają się bowiem informacje o oszukańczych akcjach.