Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/orth-gipse.pl/includes/menu.inc).

Czy dom jest naprawdę drogi? Czy wybudowanie go i eksploatacja to za duże koszty? Co zrobić, aby było taniej?

  • Posted on: 10 May 2022
  • By: addmean
Sądzisz że dom jest drogi... nigdy go nie postawię. Nic bardziej mylnego. Jeżeli tylko nie pragniesz zdobyć pałacu czy obszernej posiadłości, dom jest jak najbardziej realna inwestycją.. Zastosuj się tylko do napisanych niżej podpowiedzi.

Niezbyt kosztowna działka pod miastem. Spróbuj znaleźć, może to potrwa, ale się uda. A oto recepta na twój bez wątpienia niezbyt kosztowny dom (polecamy najlepsze projekty domów) (mój link). Powierzchnia zabudowy najlepiej w kształcie kwadratu o boku 7, 5 m wystarczy. Dach prosty dwuspadowy. Dwie kondygnacje: parter i poddasze dedykowane tobie. Zamiast stropu żelbetowego – drewniany (jest mniej kosztowny). Sufitem dołu będą deski, a na nich wkleisz piankę i panele drewniane, oszczędzisz na decyzji rezygnacji z docieplenia styropianowego i wylewki oraz na tynkowaniu sufitu, którego nie wykonasz. Deski uważnie wyczyścisz zachowując ich naturalną strukturę i pozostawisz surowe lub masz możliwość pomalować wewnętrzną farbą identyczna jak ściany.

Schody można zrobić z desek szalunkowych ekipa budowlana - to najtańsza opcja. Przy odpowiednim wykończeniu, tj. przecieraniu papierem ściernym i pokryciu farbą mogą być bez wątpienia designerskie. Zamiast okien zastosuj na parterze duże, stałe szyby. Są bez wątpienia mniej kosztowne niż okna. Oczywiście jedno okno ruchome na parterze będzie potrzebne. Stolarka najlepiej w białym kolorze PCV. Zrezygnuj z okien dachowych, są niestety drogie i często ulegają awarii.
Wylewanie parteru najlepiej wykonać niezwykle starannie i w efekcie końcowym pokryć farbą żywicową. Mniej kosztowna szansa niż płytki ceramiczne.

Poziom podłogi parteru najkorzystniej, żeby był zbliżony do poziomu poddasza, wtedy zaoszczędzisz na rezygnacji ze schodów zewnętrznych. Ogrzewanie najlepiej za pomocą kominka. Gotowy kominek niezabudowany kupisz nawet w sklepie budowlanym. Najlepszy zaś do palenia jest brykiet kominkowy (źródło).

Teraz proponowany rozkład pokoi. Parter: wejście od razu do salonu z aneksem kuchennym. W prawym rogu łazienka, a przed nią na prawej ścianie schody na poddasze.
Poddasze: duża przestronna sypialnia z możliwością podziału na dwie.
Ściany zewnętrzne o grubości 19 cm są zupełni wystarczające, ale dobrze by było pokryć 20-to centymetrowym styropianem, ponieważ dom musi być energooszczędny. Dach warto docieplić pianką natryskową (alternatywa dla wełny mineralnej), idealnie ociepla już przy 12 cm grubości.
Do dzieła. To się opłaci.