Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/orth-gipse.pl/includes/menu.inc).

Czy odzież ochronna rzeczywiście zwiększa bezpieczeństwo?

  • Posted on: 12 May 2022
  • By: addmean
Niektóre z prac wykonywanych przez nas skłaniają do właściwego stosunku doń, środków bezpieczeństwa. W każdym miejscu pracy, począwszy od sklepów z żywnością, przez większe sklepy, gdzie ludzie generalnie zajmują się sprzedażą i przenoszeniem towaru, do zatrudnienia przy maszynach produkcyjnych i na budowie, trzeba odbyć stosowne, zwykle krótkie, ale bardzo ważne szkolenie BHP.

praca-1
Szkolenie to ma na celu zrozumienie, jakie niebezpieczeństwa potrafią czekać w miejscu pracy i co dokładnie robić, kiedy już z taką sytuacją pracownik się zetknie.
Redukuje to ryzyko niedogodności nie tylko samego pracownika, ale i właściciela firmy, który w obrębie zakładu pracy ma odpowiedzialność za zdrowie i ewentualne zagrożenia bezpieczeństwo zatrudnionych.

Niektóre zawody wymagają pracy w obecności hałasu. Może to tyczyć się pracy przy budowie dróg lub ogólnie budownictwa – hałas wciągarek, urządzeń prądotwórczych, podnośników czy nawet zwykłe tłuczenie młotem w metalowe elementy konstrukcji powodują duży hałas, który z godziny na godzinę powoduje czasowy niedosłuch. Kiedy środki ostrożności nie zostaną podjęte, pracownik może zostać narażony nie na czasowe, ale nieodwracalne uszkodzenie słuchu. Najprostszym i najefektywniejszym rozwiązaniem mogą być nauszniki ochronne, które tłumią hałas o kilkadziesiąt decybeli. Oczywiście utrudnia to zrozumienie mowy i słyszenie otoczenia, ale fakt jest taki, że przy dźwiękach młota pneumatycznego czy pracy pozostałych maszyn mowy i tak nie będzie się dało zrozumieć. Dlatego mądrze jest zadbać o słuch i nie narażać go na zbędne ubytki.

praca-2
Jeszcze jednym zawodem wymagającym odzieży ochronnej, chociaż niezbyt wyszukanej, jest zawód lekarza, pielęgniarki czy ratownika medycznego. Nie jest tajemnicą, jak groźne mogą być drobnoustroje żyjące w organizmach pacjentów, z którymi mają styczność medycy.

Prezentowany artykuł Ci się podoba? To odwiedź serwis zbigniew domański, a odnajdziesz więcej zbliżonych tematycznie informacji, które też będą fascynujące.

Do ich zasadniczego wyposażenia należą jednorazowe rękawice ochronne wykonane zazwyczaj z lateksu. Są cienkie, więc nie ogranicza to zmysłu dotyku, skądinąd bardzo istotnego w tej pracy, a jednocześnie efektywnie redukują styczność z drobnoustrojami. Rękawice ochronne trochę innego rodzaju są używane w znacznie bardziej banalnym zawodzie: pracy na stoisku mięsnym w sklepie spożywczym. Może i jest to odrobinę zabawne, ale w tym miejscu także dość skutecznie zmniejsza ryzyko przenoszenia chorób i brudu zastosowanie elementu odzieży ochronnej, którym są rękawice foliowe. Także jednorazowe, po użyciu przeznaczone od razu do kosza.


Author: S.S.
Source: