Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/orth-gipse.pl/includes/menu.inc).

Czym są płaskowniki, jak są produkowane oraz gdzie mogą być używane?

  • Posted on: 27 August 2020
  • By: addmean
W budownictwie wykorzystuje się wiele różnego typu elementów. Przykładowo do budowy m.in. dachów hal magazynowych mogą być używane nawet bardzo długie metalowe pręty, które służą jako część konstrukcji pokrycia dachowego.


Te spłaszczone pręty są wykonywane ze stopów metali, np.
miedzi czy aluminium. Typowe dla nich okazuje się to, że w przekroju w poprzek prezentują się jak prostokąt. Uzyskuje się je za pomocą technologii ciągnienia, cięcia z blachy lub walcowania. Ten ostatni sposób jest najprawdopodobniej najczęściej stosowanym przez producentów takich produktów. Stosuje się takie pręty nie tylko do budowy budynków, lecz także np. promów czy pojazdów. Płaskowniki muszą wyróżniać się dużą odpornością na rdzewienie czy na różnorodnego typu czynniki mechaniczne (rozciąganie czy tarcie). Opisywane elementy konstrukcyjne są wykorzystywane praktycznie w każdej gałęzi przemysłu budowlanego. Stosuje się je do konstrukcji mostów czy domów.


taras
Author: LIBET
Source: LIBET


Płaskowniki są oferowane w różnorodnych wymiarach tak, jeśli chodzi o ich szerokość, długość czy też grubość. Powinny zostać produkowane według określonych norm technologicznych, np. PN-H/93202 A11997. Można je nabyć wprost od producenta albo nawet przy wykorzystaniu ogłoszenia zamieszczonego np. w prasie. Nie są to części wyjątkowo drogie. Przykładowo 15 sztuk takich elementów o długości czterech metrów 35x8mm kosztuje 350 złotych.
Naturalnie podmioty, które zajmują się ich sprzedażą, proponują również za dodatkową kwotą przenośniki ślimakowe takich towarów. Zazwyczaj wymagane jest do tego celu zastosowanie dużych tirów.