Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/orth-gipse.pl/includes/menu.inc).

Do czego używa się granitu? W jakich górach można spotkać ten surowiec w sporych ilościach? Jakiego rodzaju skałą jest granit?

  • Posted on: 5 June 2020
  • By: addmean
Kamień jest powszechnie stosowanym materiałem w przemyśle budowlanym. Wykorzystuje się różne jego rodzaje. Z pewnością też wiele ludzi słyszało o granicie i spotkało się z wykorzystaniem praktycznym.


Biokominek Tetris marki Horus
Author: Horus
Source: Horus


Granit to skała jawnokrystaliczna, jaka spotykana jest w różnych rodzajach oraz barwach przykładowo jasnoszary albo różowy. W Polsce powszechnie występuje w Tatrach albo Karkonoszach. W związku z tym, że jest to jedna z bardziej powszechnych skał magmowych znalazł on szerokie zastosowanie w budownictwie. Gdy potrzebujemy dużej ilości tego materiału to hurtowania granitu jest pomysłem aby zakupić surowiec w dobrej cenie.
Granit często wydobywany jest w większych blokach, co daje możliwość obróbki i wykonywanie z niego bardzo dużych rzeczy. Granitowe nagrobki są bardzo popularne. Niejeden zakład obróbki kamienia ma w ofercie właśnie tego typu rzeczy- sprawdź informacje. Te spore bloki łatwo się tną i polerują, z tego powodu materiał taki po odpowiednim wykończeniu prezentuje się bardzo pięknie.

Czy według Ciebie, ten tekst zasłużył na większą uwagę? Jeśli tak, to sprawdź również pozostałe przydatne wskazówki, które na pewno zadowolą Twoją ciekawość.

Granit jest niezwykle trwały, dlatego wykorzystywany jest na schody czy posadzki. Jest w stanie przetrwać bardzo długi czas w świetnym stanie. Nawet, jeśli jego wygląd trochę utraci z wcześniejszego blasku, to sprawnie można przywrócić go do pierwotnego stanu. Polerować granit można bowiem wiele razy oraz daje to wciąż świetne rezultaty.


Surowiec ten charakteryzuje się świetną kwasoodpornością, dlatego nie tak łatwo jest go zniszczyć.

Jeżeli omawiana w tym serwisie tematyka jest dla Ciebie interesująca, to dodatkowo sprawdź także podobne warte przeczytania artykuły!

(zobacz stronę) Ciekawe jest zastosowanie granitu w dyscyplinie, jaką jest curling, to z granitu bowiem wykonuje się kamienie curlingowe.