Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/orth-gipse.pl/includes/menu.inc).

Jak dobrze przeprowadzić roboty rozbiórkowe, by nie szkodziły zdrowiu?

  • Posted on: 16 June 2020
  • By: addmean
Z pracami rozbiórkowymi i demontażami wiąże się szereg przeróżnych zagrożeń wynikających ze sposobu ich wykonania i lokalizacji. Z tego powodu teren, na którym mają być przeprowadzone koniecznie musi być ogrodzony i odpowiednio oznakowany tablicami ostrzegawczymi. Roboty rozbiórkowe powinny być wykonywane na podstawie specjalnej dokumentacji projektowej. Zazwyczaj prowadzone są manualnie przez obalanie i burzenie i przez demontaż.


rozbiórka budynku
Author: stephen jones
Source: http://www.flickr.com
Do głównych niebezpieczeństw powstających w czasie prac rozbiórkowych zalicza się uszkodzenie rąk, nóg, lub głowy. Zdarzają się przypadki podrażnienia błon śluzowych. Jednak do najbardziej niebezpiecznych zalicza się upadki z wysokości. Z tego powodu trzeba dołożyć wszelkich starań, żeby roboty rozbiórkowe stały się bezpieczne. Przed ich rozpoczęciem koniecznie trzeba odłączyć od danego obiektu sieć gazową, cieplną, wodociągową, kanalizacyjną i w głównej mierze elektryczną (zobacz tutaj). Pracownicy przeprowadzający demontaż muszą być zaznajomieni z planem prac rozbiórkowych oraz poinformowani o bezpiecznym sposobie jej przeprowadzenia.

Wszelkie roboty muszą być dokonywane we właściwej kolejności, żeby usuwanie jednego elementu nie przyczyniło się do nieprzewidzianego osunięcia bądź zawalenia się innych elementów konstrukcyjnych. Na każdym miejscu rozbiórki powinien znajdować się dziennik robót uwzględniający odpowiednie oznaczenie budynku, datę udzielenia pozwolenia na wykonanie prac rozbiórkowych, odpowiednie ekspertyzy, opis środków zabezpieczających bezpieczne przeprowadzenie prac rozbiórkowych.


Oczywiście nie można prowadzić prac rozbiórkowych, gdy zachodzi niebezpieczeństwo osunięcia części konstrukcji budynku przez wiatr. Takich robót nie wolno dokonywać przy szybkości wiatru powyżej 10 m/sek.

Ten przedstawiany artykuł jest niezwykle zajmujący? Zatem odszukaj więcej (https://dekorianhome.pl/tapety-dekoracyjne), aby przeczytać jeszcze większą ilość faktów na omawiany temat.

Kategorycznie zabronione jest przebywanie jakiejkolwiek osoby na niższych piętrach w podczas rozbiórki (sprawdź stronę). W trakcie usuwania zbędnego gruzu z rozbieranego obiektu należy używać pochyłe zsuwnice bądź zsypowe rynny. Zabronione jest gromadzenie gruzu na balkonach, stropach, schodach oraz innych konstrukcyjnych częściach nieruchomości. Nie wolno również Zwalać ścian(zobacz: rekuperator ścienny) bądź innych części budynku przez podkopywanie i podcinanie. W czasie dokonywania robót rozbiórkowych konieczne jest używanie środków ochrony indywidualnej.