Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/orth-gipse.pl/includes/menu.inc).

Jak działa kocioł parowy? Dlaczego to tak przydatny wynalazek? Czym różni się od pieca?

  • Posted on: 9 September 2019
  • By: addmean
Gdy mowa o ciekawych urządzeniach, jakie wynalazł człowiek to nie można pominąć kotła na parę.


Rysunek techniczny drukarki 3D
Author: Damir Kovacec
Source: http://www.flickr.com
Jest wiele rodzajów kotłów, popularne są kotły gazowe, olejowe albo też kotły wodne. Natomiast istnieją również takie, jakie stworzono już bardzo dawno i były swego rodzaju przełomem. Są to kotły parowe, jakie na stałe wspierają różne dziedziny życia. Wspomniany kocioł jest zamknięty, w wewnątrz dochodzi do zamiany wody w wodą parę. Duże ciśnienie pary może napędzać wiele maszyn. By jednak doszło do tego typu zamiany potrzebujemy paliwa, jakie spalane jest w palenisku, jakie podgrzewa taki kocioł - polubiłem to na wynajemkotlowni.pl.


Przyjęto, iż kotły kotły przemysłowe parowe wynaleziono w 1681 roku. To jednak bardziej data umowna, gdyż znane są już tego typu wynalazki, jakie w antyku były pomocne choćby do przesuwania różnych ciężkich rzeczy. Obecnie natomiast mamy bardzo dużą ilość najróżniejszych kotłów parowych, które możemy podzielić chociażby ze względu na rodzaj paleniska, albo obieg wodno-parowy. Niektórzy mają w zwyczaju określać kotły parowe jako piece. Natomiast nie jest to zbyt dobre określenie. W kotle bowiem energia gromadzona jest w parze albo wodzie. Natomiast obudowa kotła służy jedynie do jej gromadzenia. Podczas gdy w piecach jest na odwrót - dodatkowe czytanie na pomocnych rad na stronie strona - .

Jeśli masz zamiar dowiedzieć się więcej, doczytaj ponadto (dzwigmar.pl/ofirmie.html) wiadomości umieszczone na kolejnej stronie - tam mamy na Ciebie dodatkowe wątki.

W tym wypadku części obudowy gromadzą ciepło i pozwalają na ogrzewanie na przykład pomieszczeń. Jak widać różnica jest ogromna. Kotły na wodę albo też na energię elektryczną z pewnością są ogromnie popularne i często wykorzystywane. Jednak to kocioł parowy przyczynił się do stworzenia wielu nowych wynalazków, które służą człowiekowi po dziś dzień.