Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/orth-gipse.pl/includes/menu.inc).

Jak można zamienić sprzedawcę gazu?

  • Posted on: 3 August 2022
  • By: addmean
W następstwie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i wdrożenia właściwych dyrektyw, od jakiegoś czasu możemy bez ograniczeń zmieniać zbywców gazu. Jest to rezultat liberalizacji handlu gazem. Jakkolwiek nie można jeszcze uznać że jest to do końca liberalny rynek bowiem można zmienić jedynie zbywcę a nie właściciela linii przesyłowej. Tak więc zbywcę gazu możemy zmienić bez dużego kłopotu, jednak dysponenta gazociągu oraz licznika już nie.
kuchenka gazowa
Author: Goedeker's
Source: http://www.flickr.com
Wywołuje to dosyć dziwaczną sytuację. Zmiana dostawcy gazu na atrakcyjniejszego sprzedawcę zmniejszy nam wyłącznie część rachunku, tą dotyczącą samego gazu. Nie zmniejszy ona ceny za dzierżawę przyłącza. Wypływa więc z tego, iż przy dokonywaniu rachunku biznesowego winniśmy przed wszystkim zwrócić uwagę na koszta samego gazu, bo opłata za transport gazu to nasze koszta niezmienne.
butle gazowe
Author: Disco-Dan
Source: http://www.flickr.com
Naturalnie zmiana dostawcy gazu przede wszystkim opłacać się będzie przedsiębiorcom stosującym gaz do celów działalności gospodarczej, pomimo to pojedynczy nabywca również może zmienić zbywcę gazu (-> sprawdź). Co istotne taka procedura jest całkiem bezpłatna. Zwykle wygląda to tak, że sprzedawca organizuje za nas sprawy formalne, od strony odbiorcy wystarcza wypełnić odpowiedni formularz. Informacja o zmianie sprzedawcy winna w przeciągu 10 dni dotrzeć do właściciela sieci gazowniczej. Posiadacz sieci (licznika) musi dokonać odczytu stanu licznika w dniu zmiany sprzedawcy i właściwe dane przekazać staremu i nowemu zbywcy. Na tejże podstawie dawny sprzedawca gazu rozlicza się ostatecznie z dotychczasowym już odbiorcą zaś nowy zbywca dostanie informacje konieczne do obliczenia nowego zużycia.Taka zmiana dostawcy gazu w żadnym wypadku nie powinna powodować pauz w dostarczaniu gazu. Dobrze niemniej jednak skrupulatnie przemyśleć taki ruch, bowiem zmiana dostawcy gazu może zajść tylko dwa razy do roku.

Jeśli prezentowany artykuł jest dla Ciebie ciekawy, nie wahaj się i zobacz szczegóły tutaj śruby calowe sklep - zobaczysz jeszcze bardziej szczegółowe dane.

Pochopna decyzja więc może być kosztowną, ponieważ przez następne pół roku skazani jesteśmy na wybranego zbywcę co może nas narazić na znaczne koszta (więcej: ). Z całą pewnością tak ważne decyzje należy przeprowadzać z długopisem w dłoni i po wielokrotnym przemyśleniu sprawy. W żadnym przypadku nie podejmujmy podobnej decyzji zaraz po odwiedzinach komiwojażera. Zezwólmy najpierw opaść emocjom aby być w stanie podjąć racjonalną decyzję.