Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/orth-gipse.pl/includes/menu.inc).

Jak nabywać mieszkanie na rynku wtórnym? O czym należy pamiętać?

  • Posted on: 9 July 2021
  • By: addmean
Nabycie lokalu mieszkalnego to sprawa niezwykle poważna, często jedna z najważniejszych w życiu. Warto mieć w pamięci, czym korzystnie jest się kierować, jeśli zamierzamy zakupić nowe cztery kąty z rynku wtórnego.


landszaft - mieszkanie
Author: You Tube - Tomasz Szafarek
Source: http://www.flickr.com


Wszystko zaczynasz od szukania najatrakcyjniejszych propozycji w Internecie? Wstukujesz takie formuły jak „apartamenty Jastarnia sprzedaż”, „mieszkania na sprzedaż Kraków”, „mieszkania na sprzedaż Gdańsk”? To jednak nienajlepsza kolejność.

W sytuacji kiedy masz zamiar znaleźć poza tym także inne podobne informacje na ten temat, to więcej zobaczysz na portalu (http://www.invado.pl/produkty/systemy-przesuwne), do którego odnośnik jest w tym miejscu.

Lepiej jest procedurę związaną z dążeniem do nabycia mieszkania rozpocząć od oszacowania zdolności kredytowej. Jeśli bowiem okaże się, że po długich i skomplikowanych poszukiwaniach znajdziemy propozycję rewelacyjnie wpisującą się w nasze wymagania, będziemy zawiedzeni gdy okaże się, że na ten lokal nie dostaniemy kredytu. Wypada odwiedzić instytucję bankową lub doradcę finansowego, by otrzymać wstępne oszacowanie zdolności kredytowej. Następnie możemy spokojnie skupić się na poszukiwaniach. Rozglądanie się za odpowiednim lokalem mieszkalnym możemy powierzyć pośrednikowi. A jeśli postawimy na poszukiwania na własną rękę możemy przede wszystkim wykorzystać Internet. Najlepiej wykorzystać wyszukiwarki internetowe i zdecydować się na frazy typu: „apartamenty Jastarnia sprzedaż”, „mieszkanie na sprzedaż Lublin”, mieszkania na sprzedaż Gdańsk”. Czytajmy regularnie ogłoszenia w gazetach czy na tablicach w supermarketach.


Gdy mamy już wybrane mieszkanie, upewnijmy się, czy formalnie i od strony prawnej jest z nim wszystko ok.

Czy analizowana tematyka bardzo Cię zaintrygowała? Jeżeli tak, to kliknij ten link, a tam zobaczmy także inne artykuły.

Wskazane jest zajrzenie do księgi wieczystej. Koniecznie musimy sprawdzić, że dotychczasowy właściciel nie ma zaległości jeśli chodzi o opłaty związane z mieszkaniem.
Jeśli mieszkanie zakupujemy na kredyt, w okresie oczekiwania na kredyt, zawieramy umowę przedwstępną – może, ale nie musi być zawarta w formie aktu notarialnego, inne będą ewentualne konsekwencje w każdym przypadku w razie odstąpienia od umowy. Wraz z zawarciem umowy przedwstępnej płacimy zbywcy zaliczkę. Umowa przedwstępna musi zostać dostarczona bankowi, gdyż to w oparciu o nią formalnie możemy ubiegać się o kredyt.