Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/orth-gipse.pl/includes/menu.inc).

Jak reagować w sytuacji pokazania się wilgoci w mieszkaniu?

  • Posted on: 19 March 2020
  • By: addmean
Zawilgocenie jest niepożądanym problemem w każdym pomieszczeniu. Zależnie od tego, gdzie wystąpiła, w krótkim czasie może naruszyć strukturę, uszkodzić ściany i podłogi, spowodować pojawienie się ciemnych plam i rozprzestrzenianie szkodliwych dla lokatorów pleśni. Jak zabezpieczyć przed nią nasze pomieszczenia, żeby już więcej nie wróciła, jak osuszyć ściany i usunąć efekty jej działania? Prezentujemy garść przetestowanych pomysłów.


Nawet w dobrze użytkowanym budynku zawsze jest para wodna powstająca w kuchni (gotowanie) i łazience (prysznice). Widać to zwłaszcza na przykład na szybach kuchennych zimą, kiedy gotujemy bez otwartego okna. Jest pewna różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem i dworem, para wodna nie ma gdzie ujść, więc skrapla się na oknie. Lecz jeśli system wentylacyjny nie działa jak należy, nadmiar pary nie będzie zlikwidowany i może gromadzić się w mieszkaniu, pozostając na ścianach lub meblach.


izolacje
Author: Knauf Insulation
Tę kwestię można w miarę prosto rozwiązać stosując w pomieszczeniach osuszanie budynków, robiąc mikroszczeliny w oknach (moskitiery drzwiowe łódź) lub regularne przewietrzanie. Przez pewien czas egzamin zdadzą także osuszacze powietrza które można kupić w sklepach z materiałami budowlanymi. Jednakże problem może być większy, gdy zawilgocenie zajmie całą ścianę kamienicy lub wiele lokali na przykład po jednej stronie. Powodem powstawania wilgoci w mieszkaniu w kamienicy, jest zła izolacja fundamentów lub podpiwniczenia. W starych domach izolacje po prostu z biegiem lat się wypracowały, w latach ich wznoszenia hydroizolacje nie były na porządku dziennym - Firbau.

Czasami na skutek długotrwałej deszczowej pogody albo zmian w zagospodarowaniu przestrzeni w okolicy (nowe budowy, izolacja elewacji) podnosi się poziom wód gruntowych. Dodatkowo powodem bywa niewłaściwa izolacja budynku. Przez różnicę temperatury pomiędzy ciepłym wnętrzem a zimną przerwą lub jej fragmentem może dojść do wytrącenia się pary wodnej. Skutkiem tego są mokre ściany.
izolacje
Author: Offutt Air Force Base
Source: http://www.flickr.com
Zwykle jest używany system grawitacyjny, jednakże został on naruszony przez bardzo szczelne, plastikowe okna i grube warstwy nieprzepuszczalnego styropianu. Szczelne okna (okna adams) i docieplenia to ruchy dokonane w trosce o ścięcie kosztów ogrzewania, jednak niestety okazały się one niewłaściwe. Przy osuszaniu domu, w którym wystąpiła wilgoć, pozostaje zatrudnić ekipę, dla której osuszanie budynków to codzienna praca - Firbau. Jednak to działanie to tylko połowa sukcesu. Przy bardzo naruszonych przez wilgoć domach bardzo często trzeba zrobić osuszanie fundamentów i skuteczne hydroizolacje.

Drobne codzienne czynności pomogą zapobiec pojawieniu się nadmiaru pary wodnej w domu, ale na niekorzystne warunki pogodowe albo obsuwanie się gruntu niestety człowiek nie ma wpływu i może wyłącznie naprawiać ich rezultaty.