Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/orth-gipse.pl/includes/menu.inc).

Jak właściwie wybrać gatunek tynku w przypadku przeprowadzania remontu zabytkowego mieszkania

  • Posted on: 10 May 2022
  • By: addmean
Mieszkanie w stuletnim domu związane jest z wieloma niedogodnościami. Grzyb na ścianach, niemile widziani mieszkańcy, czyli szczury wyłażące spod podłogi bądź sufitu, przeciekający dach i odpadający tynk. W przypadku tego wymienionego na końcu spisu elementu sprawa bywa bardziej skomplikowana niż można byłoby sądzić.
Mury wybudowane z kamienia pochłaniającego wodę wymagają specjalnego traktowania. Kto nie odkrył w pełni tajemnic wykonywania remontów starych domów, nie powinien chwytać za młotek. Taka osoba działając bez momentu zastanowienia, nakręci na mury regipsy, co w krótkim czasie zaowocuje ich zawilgoceniem. Nie na darmo stare nasze porzekadło przestrzega: co nagle, to po diable. Zamiast stawiać na mimowolne sposoby wyjścia z takich okoliczności, lepiej będzie podumać nad wykorzystaniem najlepszego tynku. Jego powszechna dostępność nie pozostawia nic do życzenia, więc i tutaj lepiej nie przedsiębrać pochopnych decyzji.


ściana
Author: Keith Kissel
Source: http://www.flickr.com
Generalnie wybór najlepszego tynku bywa uzależniony od miejsca jego umieszczenia. Na ściany zewnętrzne potrzebny będzie taki, który wytrzyma działanie niekorzystnych czynników pogodowych: lipcowych promieni słonecznych, trzaskającego mrozu, porywistego wiatru i ulewnego deszczu ze śniegiem. Z kolei do wnętrza wykorzystamy tynk o zupełnie odmiennym składzie. W tym przypadku stan aury nie ma już znaczenia, ale istotne są inne kryteria. Trzeba zastanowić się, czy po tynkowaniu na mury położymy płytki, nakleimy fototapetę, czy pomalujemy salon w najpiękniejszy odcień bieżącego sezonu.

W przypadku odrestaurowywania starych mieszkań najwłaściwszy będzie tynk renowacyjny. Specjalnie obmyślana formuła sprawi, że mury będą mogły oddychać, a efekty naprawy za pomocą tynku renowacyjnego Satsys będą zauważalne przez niemało lat. Najgorszy będzie tynk gipsowy, który pochłania wilgoć jak gąbka i błyskawicznie w pomieszczeniu kuchennym pojawią się mokre wykwity za regałami.
Jak widać, wybór tynku jest dość skomplikowany i wymaga tak wiedzy książkowej, jak i praktycznych umiejętności. Jeśli przeprowadzamy udanyremont z Bautec - (rusztowania wynajem warszawa) samodzielnie, wtedy najwłaściwiej jest rozpocząć swoje przedsięwzięcie od przeglądania ofert wziętych ze sklepów z produktami na budowę. Najprawdopodobniej okaże się, że prawie w ogóle nie mamy pojęcia, jak wielkim asortymentem dysponują hurtownie, a najwłaściwszy do remontowanego domu tynk renowacyjny nie będzie przez nas nawet spostrzeżony.