Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/orth-gipse.pl/includes/menu.inc).

Jaki jest najzdrowszy olej na świecie i z czego drzewa jest on wytwarzany?

  • Posted on: 16 March 2019
  • By: addmean
Najprawdopodobniej najczęściej używanym na świecie olejem jest ten wytwarzany z palmy. Pochodzi on z miąższu albo z nasion orzechów olejowca gwinejskiego. Jest stosunkowo niedrogi oraz łatwy w produkcji, jednak lekarze twierdzą, że jest on niestety szkodliwy.


Bardzo łatwo jest pomylić tłuszcz kokosowy i palmowy m.in. dlatego, że oba produkuje się z palmy. Jednak jeżeli ten kokosowy to prawdopodobnie najbardziej zdrowy olej na świecie, to ten palmowy zawiera określone niezdrowe składniki. Ten palmowy jest spotykany niemalże w każdym miejscu: jest składnikiem ciast, gotowych zup czy płatków śniadaniowych. Jest także często używany w różnego rodzaju kosmetykach. Zawiera on znaczne ilości nasyconych kwasów tłuszczowych, które sprzyjają cukrzycy. Wywołuje on zwiększenie tzw. niekorzystnego cholesterolu LDL. Nadwyżka ta może grozić powstaniem miażdżycy, a również zawałów mięśnia sercowego czy też udarów mózgu.
Na drugiej szali leży olej kokosowy. Powstające z takiego oleju tłuszcze nasycone są bardzo właściwe, ponieważ niezwykle pozytywnie wpływają na serce, posiadają pozytywny wpływ na redukcję niepotrzebnych kilogramów, umacniają układ odpornościowy oraz właściwą przemianę materii. Ponadto poprawiają pracę tarczycy oraz gwarantują młodzieńczy wygląd cery. Sekretem takiego oleju jest kwas laurynowy, czyli składnik, którego nie posiadają innego rodzaju oleje. Mówi się, że tego typu kwas potrafi zdziałać cuda, gdyż ma on korzystne właściwości zdrowotne.


W ludzkim systemie przekształca się on w monolauryn, czyli składnik o niezwykle mocnych cechach bakterio- czy też wirusobójczych. Można go używać do walki z opryszczką czy pierwotniakami.