Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/orth-gipse.pl/includes/menu.inc).

Jakie są nieporozumienia z poprawnym liczeniem kosztów ogrzewania i z czego biorą się te problemy?

  • Posted on: 24 September 2018
  • By: addmean
Trudności z rozliczeniem kosztów ogrzewania za pomocą podzielników zdarzają się dość często. To różne problemy, najczęściej natomiast chodzi o działanie lokatorów, zbyt wielkim oszczędzaniem, kombinowaniem, czasami może to też być nadmierne zużycie ciepła. Pomimo, że podzielniki kosztów ciepła są w użyciu już bardzo długo, to ich użytkowanie sprawia trudności, jakie prowokują nieporozumienia pomiędzy administratorami a właścicielami lokali, w których są te urządzenia. Co warto wiedzieć na ten temat?
licznik wody
Author: blu-news.org
Source: http://www.flickr.com
Podzielnik kosztów ogrzewania powinien być dostosowany do specyfiki naszego budownictwa. Jak to zdefiniować? Nasze budownictwo odznacza się czasami niezbyt właściwą jakością izolacji ścian wewnętrznych, jakie oddzielają konkretne lokale. Są również braki izolacji pionów grzewczych prowadzonych na zewnątrz ścian. To właśnie najważniejsza przyczyna przepływów pomiędzy różnymi mieszkaniami o różnej temperaturze, a także niezarejestrowanych zysków ciepła, biorących się z pionów grzewczych.Ogólnie wyznaczanie indywidualnych kosztów ogrzewania lokali w danej lokalizacji, w jakiej mieszka wiele rodzin definiuje artykuł 45 a ust.9 ustawy Prawo energetyczne. Regulacja ta określa wybór takiej metody rozliczania, jaka zapewnia określanie opłat w sposób odpowiedni zużyciu ciepła na ogrzewanie. W sumie to podzielniki (sprawdź to koniecznie) kosztów grzania rejestrują ciep bmeters.pl/pl/hydroclima_rfm/48/e jest to jednakże równoznaczne z ilością ciepła, jaka jest konieczna, aby ogrzać takie mieszkanie.

Ciepło dostarczone do budynku przez sieć miejską, które koszty trzeba rozdzielić, dochodzi 3 drogami: przez grzejniki, z sąsiednich lokali i piony grzewcze. Najmniej zawiłe zdefiniowanie takiej ilości to wymóg dodatkowego pomiaru temperatury wewnątrz mieszkania. W momencie zastosowania do podziału kosztów ogrzewania podzielników, możemy zdefiniować tylko ilość energii z grzejników. Natomiast, 2 pozostałe źródła energii (wspomniane sąsiednie lokale i ciepło z pionów) nie jest uwzględniane.


licznik wody
Author: Thomas Kohler
Source: http://www.flickr.com
W ten sposób, gdy suma energii cieplnej, jaka pochodzi z pionów i z innych lokali, przekracza ilość energii z grzejników, to rozliczanie kosztów ogrzewania lokali jedynie za pomocą odczytu ciepłomierzy, zakrawa na absurd. Stąd także należy pamiętać o tych zależnościach. To pozwoli lepiej nam zrozumieć, dlaczego stan rzeczywisty niekiedy jest całkowicie inny od wskazywanego, to pozwoli również podejść do tematu bardziej konstruktywnie, eliminując ewentualne błędy.
Tags: