Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/orth-gipse.pl/includes/menu.inc).

Jakiego typu dom będzie najbardziej odpowiedni dla wymagań - piętrowy a może z poddaszem użytkowym? Jaki typ domu wybrać?

  • Posted on: 3 August 2022
  • By: addmean
Wybór pomiędzy domem z poddaszem użytkowym i domem piętrowym nie jest łatwy. To bardzo ważna decyzja, bo decyzja o wyborze piętra albo poddasza będzie decydowała o ostatecznym wyglądzie domu, co będzie przekładać się na charakter wnętrza czy koszt całego projektu. Od razu można powiedzieć, iż trzeba będzie wybudować dom z dwiema kondygnacjami, jak działka jest małych rozmiarów, natomiast my planujemy mieć duży dom. Niekiedy wysokość zostaje niejako narzucona, bo na określonym terenie obowiązuje plan miejscowy, a więc jak taki zapis znajduje się w wydanej decyzji o warunkach zabudowy, to niestety nie mamy wyboru.


dom
Author: Sam Howzit
Source: http://www.flickr.com
Tak więc takie projekty domów piętrowych (przejrzyj pełną propozycję pod tym adresem) mogą być niemożliwe w realizacji. Inną, również ważną kwestią są nasze oczekiwania i upodobania. Domu z dwiema kondygnacjami bez wątpienia będziemy potrzebować, jak chcemy mieć dość jasny podział poziomów - część dostępna dla domowników i gości (na dole), jak i część prywatna, na górze. Ten, dla kogo dom to czerwona ceramiczna dachówka i spadzisty dach, powinien budować dom z poddaszem użytkowym.

Gdy interesuje Cię prezentowany temat, to odsyłam do www, gdyż odnajdziesz w tym miejscu wiele ciekawych zagadnień na ten temat.

Wiele osób tego rodzaju dom uzna za bardziej ładny i swojski, bo jego pierwowzorem jest wiejski dom albo dworek. Piętrowy dom ma zaś bardziej miejski charakter.

Miejmy na uwadze bowiem, że piętrowe były kamieniczki przy rynkach miast i bardziej nowoczesne miejskie wille z płaskimi dachami. W naszym kraju niestety przez wiele lat najbardziej znaną wersją piętrowego domu były sześciany o kopertowych dachach, tymczasem dom piętrowy nie musi być kostką. Najbardziej korzystnie widać to na przykładzie domy piętrowe projekty, gdzie można odnaleźć znaczną ilość cudownych oraz nowoczesnych domów piętrowych. W innych krajach, jak Włochy czy Niemcy, w jakich popularne są dachy o dużo mniejszym spadku, piętrowe domy to naturalne zjawisko, a jednocześnie tego typu domy są stylowe.


Podobnie w niektórych regionach Polski nie spotkamy dachów, jakie będą nawiązywać do tradycji polskiego dworku (na przykład na Śląsku). Tak więc można korzystać z różnorodnych projektów, ażeby odnaleźć najbardziej odpowiedni. Zawsze swoją decyzję możemy skonsultować z architektem, więc będziemy wiedzieć, czy taki wybór jest faktycznie perspektywiczny i czy warto w niego zainwestować.
Tags: