Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/orth-gipse.pl/includes/menu.inc).

Jakiego typu opony najlepiej nadadzą się do sportu

  • Posted on: 23 November 2021
  • By: addmean
Zwolenników szybkiej jazdy po drogach nie brakuje. Nic dziwnego - adrenalina, poczucie wolności i radość z takiej jazdy potrafią być ogromne - tak ogromne, że często zaślepiają użytkownika samochodu, który pod wpływem wyżej wymienionych czynników dość często zaniedbuje swoje, a co najgorsze, pozostałych użytkowników dróg, bezpieczeństwo. Jak kończą się niebezpieczne rajdy na granicy wytrzymałości samochodu chyba każdy z nas wie. Dlatego też poniższy tekst jest informacją dla wszystkich, nie tylko dla tych, którzy lubują się w jeździe ekstremalnej.

opona do samochodu Volvo
Author: NRMA Motoring and Services
Source: http://www.flickr.com
Jak zminimalizować ryzyko braku przyczepności? Opony to jeden z najważniejszych elementów samochodu; znacząco wpływają na bezpieczeństwo jazdy i tak podstawowe parametry jak przyczepność czy droga hamowania. Dobrze dobrana do samochodu opona gwarantuje nam bezproblemową jazdę - sprawdź opony Bridgestone. Na co więc zwracać uwagę przy wyborze opon do agresywniejszej jazdy?

Pierwszą rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, jest indeks prędkości, oznaczony kolejnymi literami alfabetu od B do Y.

Zobacz, czy następny link (https://stomatologiacichon.pl/protetyka-stomatologiczna/) jest tym, czego akurat poszukujesz. Z pewnością bardzo może pomóc Ci w Twoim projekcie, który obecnie szykujesz. Zobacz, naprawdę nie pożałujesz!

Im indeks oznaczony literą bliżej początku alfabetu, tym do niższych prędkości maksymalnych opona jest przeznaczona. Do większości samochodów "cywilnych" mogą być stosowane opony o indeksie T, jednak przy samochodach z mocniejszymi silnikami i lepszymi osiągami zalecane są opony o indeksie minimum V.Musimy pamiętać, że każdy producent samochodu określa zalecany indeks prędkości opon. Tak więc na bok zostawmy tłumaczenia, że szybciej niż 120 nie jeżdżę, więc indeks L wystarczy. Opony o niższych indeksach mają zupełnie inną konstrukcję, więc nie warto ryzykować zdrowia i życia dla kilkunastu złotych oszczędności. Inną sprawą jest to, że ubezpieczyciel w niektórych przypadkach będzie mógł odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli stosowaliśmy oponę o zbyt niskim indeksie prędkości. Sprawdź więcej na stronie

Opony zimowe
Author: lungstruck
Source: http://www.flickr.com
Szerokość opony - im większa tym lepsza?
Często spotykamy się z pytaniami jak rozszyfrować cytry, które producenci nadrukowują na opony. Są to 3 cyfry, przykładowo:
205/45/16 oznacza odpowiednio:
oponę o szerokości 205mm, której wysokość stanowi 45% szerokości, przeznaczoną do felg o rozmiarze 16".

Pamiętajmy, żeby szerokość opon dobierać do naszych felg - im większe ET felgi tym szerszą oponę będziemy mogli założyć. W przeciwnym wypadku czeka nas bardzo mocne naciąganie opon, co może skutkować ich skróconym życiem. Użytkownicy wyczynowych opon często wybierają opon szersze, ze względu na ich zwiększoną przyczepność.

Jeśli spodobał Ci się ten tekst, to z pewnością zaciekawią Cię także proponowane informacje (http://tekpro.pl/aktualnosci/), które znajdziesz tu - one wciągną Cię całkowicie.

Użytkownicy samochodów cywilnych mogą się zadowolić tańszymi oponami o mniejszych szerokościach.