Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/orth-gipse.pl/includes/menu.inc).

Kleje do drewna - jak wybrać?

  • Posted on: 2 February 2021
  • By: addmean
Kleje do drewna jest to chemia niezmiernie różnorodna, choć w praktyce z reguły używa się tylko jednego ich typu. Ogromnie często wynika to jednak z nieświadomości popełnianego błędu – nie ma klajstru idealnego, natomiast w przypadku niektórych zastosowań w ogóle trudno jest odszukać dobry klej, który pozwoli na osiągniecie właściwych rezultatów.


Grup klejów, których używa się do łączenia drewna, jest wiele, zaś w większości zastosowań używa się trzech z nich: klajstrów na bazie polioctanu winylu, kalafonii alifatycznych czy poliuretanu. Kleje tychże rodzai mogą być stosowane na zewnątrz, wewnątrz, do klajstrowania drewna dębowego, bukowego, egzotycznego oraz nie jedynie. Kryterium podziału nie jest albowiem gatunek drewna, tylko rodzaj stawianej budowy, acz naturalnie istnieje szczególny klej do drewna () klejonego czy wyjątkowo twardego. Na ogół jednakże nie są one niezbędne.
klej
Source: pixabay.com
Jak podzielić kleje? Głównym wyznacznikiem funkcjonalnym, które znalazło też odzwierciedlenie w normach, jest wytrzymałość na wodę, przy czym podział ten dotyczy jedynie klejów wilgotnych, zatem w większości wikolowych. Klajster D1 – spoina nie będzie wodoszczelna (drewno musi zostać dobrze wysuszone). Spoiwo D2 – spoina może być narażona jedynie na krótkotrwałe działanie wody kondensacyjnej bądź ściekającej, a wilgotność drzewa nie powinna przewyższać 18 %. Klej D3 – kleje tej klasy często są nazywane wodoszczelnymi, chociaż nie mogą być narażone na działanie czynników atmosferycznych (jednakże można ich używać do spoin zewnętrznych).

Opisywana tutaj problematyka jest według Ciebie użyteczna? Jeśli tak, to wejdź do serwisu (https://www.mercor.com.pl/pl/produkty/oddymianie-grawitacyjne/), który proponuje podobne zagadnienia.

Znoszą częsty, lecz przejściowy kontakt ze skroplinami a także długotrwałą wilgotność na dużym poziomie.


Klej D4 – jest to kej w pełni wodoodporny, lecz spoina narażona na oddziaływanie warunków atmosferycznych powinna być pokryta warstwą osłonową - interchemol.com.pl/produkty/kleje-poliuretanowe/kleje-do-drewna/chemolan-b4m. Tworzy się je poprzez dodanie utwardzacza do klejów D3, ale od kilku lat są również dostępne jako gotowe mieszanki.
Podział klajstrów ze względu na skład.

Jeżeli ten artykuł jest dla Ciebie ciekawy, sprawdź naszą informację (https://dobroplast.pl/produkt/rolety-zewnetrzne-podtynkowe/) przedstawiającą analogiczny temat. Prawdopodobnie ona też Cię zainteresuje.

Kleje polioctanowe są łatwe w użyciu, posiadają specyficzny zapach oraz charakteryzuje je duża elastyczność. Sprawdzą się jako keje do drewna twardego, miękkiego, klejonego, surowców drewnopochodnych, a również łączenia drewna z niektórymi innymi surowcami.