Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/orth-gipse.pl/includes/menu.inc).

Kwestie formalne przy wykonywaniu budowy

  • Posted on: 3 March 2022
  • By: addmean
Planując wybudować nieruchomość mieszkalną, należy stosować się do ogólnych przepisów prawa budowlanego. W przypadku innych inwestycji budowlanych, jak np. budowanie dróg, pojawiają się także inne prawne wymogi, które muszą być spełnione. Nawet sprawy, które pozornie są nieistotnymi szczegółami, są w rzeczywistości bardzo istotne i nie należy o nich zapominać.

dowiedz się więcej
Budowa dróg to nietypowy rodzaj inwestycji budowlanych. Realizacja inwestycji budowlanej odbywa się bowiem w miejscu, w którym zarówno pracownicy budowy, jak i biorący udział w ruchu drogowym kierowcy, narażeni są na szereg niebezpieczeństw. Żeby zminimalizować możliwość występowania niebezpiecznych sytuacji, powiązanych z remontem albo budową drogi, konieczne jest wprowadzanie odpowiednich oznaczeń, przestrzegających kierowców przed pojawiającym się niebezpieczeństwem. Jednym z wymaganych elementów są bariery drogowe, które służą do oddzielenia jezdni przeznaczonej do użytkowania od drogi, która jest w budowie. Bariery takie muszą znajdować się na całej długości realizowanej inwestycji oraz być oznakowane biało-czerwonymi pasami i widoczne z daleka, niezależnie od warunków atmosferycznych. Innym przykładem wyposażenia, które jest wymagane przy realizacji właściwie każdej inwestycji budowlanej są kontenery na odpady (wejdź na stronę i dowiedz się więcej). Szkła, desek i innych odpadów budowlanych nie można składować w kubłach na śmieci. Należy więc kupić kontener, albo – co jest o wiele bardziej popularnym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku prywatnych inwestorów – wynająć potrzebny kontener na odpady, na przykład od firmy sprzątającej.

Budowanie drogi
Author: Zakład Usług Inżynierskich APEKS
Source: Zakład Usług Inżynierskich APEKS Sp. z o.o.
Nabywając bariery drogowe, kontenery na odpady, czy innego typu wyposażenie uzupełniające na teren inwestycji, należy zwrócić uwagę na doskonałą jakość produktów, tak, by uniknąć przykrych niespodzianek. Bariery drogowe muszą być nie tylko dobrze widoczne, ale też wykonane z odpowiednich, trwałych na uszkodzenia mechaniczne tworzyw oraz odporne na działanie warunków atmosferycznych. Kontenery z kolei muszą mieć odpowiednią pojemność oraz być przystosowane do składowania odpadów określonego rodzaju. Jeśli zastanawiamy się, czy korzystniejszy będzie wynajem, czy zakup oprzyrządowania, sprawa jest jasna: osoby prywatne, sporadycznie realizujące budowę, czy remont(polecamy sufity napinane) domu spokojnie mogą wybrać wynajęcie potrzebnych akcesoriów, z kolei firma budowlana może zakupić własny sprzęt, wtedy wydatek będzie większy, lecz za to pojawi się tylko raz.