Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/orth-gipse.pl/includes/menu.inc).

Na czym polegają badania metalograficzne? Jak się je wykonuje, do czego służą i w jakiej sytuacji są przydatne?

  • Posted on: 30 November 2019
  • By: addmean
Takie badania wykonuje się w celu badania mikrostruktury metali. Wykonuje się je najczęściej za pomocą mikroskopu optycznego, używając do tego celu powiększenia od około 20 do nawet 1800-krotnych. Wykorzystywany do badań metali mikroskop, różni się od znanych bardziej powszechnie mikroskopów biologicznych, bo gwarantuje obserwacje próbki w świetle odbitym od jej powierzchni.


Bierze się to z tego, iż próbki metali, nawet takie rzeczywiście cienkie, są nieprzezroczyste i nie można tak więc stosować ich do oświetlania, które przechodzi przez preparat.

Intryguje Cię ta tematyka? Jeżeli tak, to bez ociągania kliknij ten link - ta optymalna strona www (http://odlew.com.pl/materialy-na-formy/zywice-epoksydowe) na pewno również będzie godna uwagi.

Dlatego więc jest obowiązek szlifowania oraz polerowania powierzchni metali do jak najlepszego połysku. Próbkę metalu przygotowaną do obserwacji mikroskopowych definiujemy szlifem albo zgładem metalograficznym. W tym rozumieniu są bardzo interesujące badania - wykonaj precyzyjne pomiary grubości . Celem badania metodą replik jest uzyskanie obrazu metalograficznego struktury materiału bezpośredniego na badanym elemencie konstrukcyjnym.
konstrukcje
Author: glasseyes view
Source: http://www.flickr.com


Repliki metalograficzne będą wykorzystywane do różnorakich konstrukcji inżynierskich o różnej historii technologicznej. Systematyczne przeprowadzenie badań nad tego typu techniką podczas czasu eksploatacji pozwala ponadto na zdefiniowanie stanu materiału oraz wychwycenie różnych zmian w strukturze na skutek obciążenia jak również środowiska pracy. Ogromną zaletą takiej metody jest jej nieniszczący charakter, a to rzeczywiście niezwykle istotne, jak chodzi o przykładowo pomiary grubości - czytaj o firmie ENERGODIAGNOSTYKA . Zarówno szlifowanie, ale i późniejsze operacje, czyli polerowanie i trawienie prowadzą do usunięcia z niewielkiego rozmiaru, cienkiej warstewki materiału, w okolicach 0,5 milimetra, co w konsekwencji nie zaniża wytrzymałości sprawdzanego elementu.


Pewnym ograniczeniem, w stosunku do standardowych badań metalograficznych, będzie badanie jedynie wierzchniej warstwy, jaka może nie być reprezentatywna dla całkowitej objętości materiały.

Czy pragniesz może dostać link do strony technika diamentowa Wrocław, gdzie oczekują na Ciebie nowe posty? Sądzimy, że przypadnie Ci do gustu nowy serwis.

Wyniki badań metodą replik można skorelować z badaniami na przekrojach, jakie są zrobione z takiego samego wytopu i poddanych takiej samej obróbce cieplnej oraz mechanicznej, co badany element. Miejmy nadzieję, że tak przedstawione wiadomości na ten temat trafią do ludzi zaciekawionych tematem. Dla nich faktycznie będzie to ugruntowanie posiadanej wiedzy, natomiast dla typowych laików będzie to zapewne interesująca wiedza, która być może zaprocentuje w przyszłości.