Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/orth-gipse.pl/includes/menu.inc).

Na jakiego rodzaju ogrzewanie budynku się zdecydować?

  • Posted on: 19 July 2020
  • By: addmean
Istnieje parę paliw, jakie wykorzystuje się do ogrzewania budynków. Każde z nich cechuje się zupełnie innymi właściwościami, stąd warto poznać ich słabsze oraz mocne strony.


Grzanie węglem jest to najbardziej popularne, ale najmniej wygodne źródło ogrzewania.


mieszkanie - przekrój
Author: Kasia
Source: http://www.flickr.com
Jeżeli chodzi o proste kotły, wykorzystuje się węgiel orzech, natomiast w kotłach z podajnikami wykorzystuje się tzw. ekogroszek. Koszta ogrzewania tego typu są dosyć niskie, jednakże słabej jakości węgiel charakteryzuje się niewysoką cieplną efektywnością. Ponadto węgiel niskiej klasy powoduje powstawanie trujących produktów spalania, które są odpowiedzialne za pojawianie się smogu. Ponadto spalanie węgla przyspiesza niszczenie komina, a także nastręcza wynoszenia ogromnych ilości popiołów. Drewno będzie tańsze aniżeli ogrzewanie wiercenie pod pompy ciepła Opole gazowe lub olejowe, a również wydziela do środowiska mniej szkodliwych substancji aniżeli węgiel. Kotły producent kotłów zgazowujące drewno uzyskują skuteczność rzędu 90%, co oznacza, iż jest to paliwo wydajne. Drewno wykorzystuje się do nagrzewania także w postaci pelletu lub brykietu.


O ile w okolicy biegnie sieć gazowa, możesz przyłączyć się do niej oraz nagrzewać dom ziemnym gazem. Jest to czysta forma grzania, niewymagające pozbywania się popiołu bądź dokładania do pieca. Wystarczy ustawić należytą temperaturę w mieszkaniu, a piec pobierze potrzebną do jej utrzymania wielkość gazu.


Na dodatek gaz w trakcie spalania nie generuje toksycznych substancji, co z pewnością przyczynia się do poprawy jakości powietrza. Niestety, koszta ogrzewania ziemnym gazem są duże – daleko przewyższają koszta grzania drewnem i węglem.