Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/orth-gipse.pl/includes/menu.inc).

Najlepsze metody zabezpieczania i konserwowania budowli drewnianych

  • Posted on: 5 March 2022
  • By: addmean
Drewno będąc naturalnym surowcem jest bardzo chętnie używane w różnorodnych zastosowaniach. Trwałe, lekkie i wytrzymałe świetnie sprawdza się w różnych konstrukcjach wielu różnych budynków, ale również jako wykończeniowy materiał. Jednak drewno wystawiane na oddziaływanie zewnętrznych czynników takich jak słońce, deszcz czy śnieg szybko mogłoby ulec zniszczeniu, więc niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego zabezpieczenia.

meble ogrodowe
Author: Greber
W pierwszej kolejności drewno trzeba zabezpieczyć przed wszystkim, co będzie chciało je podgrywać, to znaczy grzybami, pleśniami i owadami. Do tego celu używane są impregnaty, to znaczy chemiczne substancje, którymi maluje się surowe elementy przed kolejnymi etapami malowania.Środki te mogą być albo bezbarwne albo w jednym z paru kolorów, zależnie od tego, w jaki sposób drzewo będzie dalej wykańczane. Poza działaniem odstraszającym owady impregnaty zabezpieczają również wierzchnią warstwę przed czynnikami zewnętrznymi, przez co w niejednym przypadku wystarczy tylko ich zastosowanie, bez dodatkowego malowania.

Oczywiście drzewo nasycone samym impregnatem nie będzie się prezentować zbyt okazale, dlatego też po warstwie ochronnej przychodzi kolej na warstwę lakieru. Czasami używa się środki do gruntowania, mające wygładzić strukturę powierzchni i przystosować je dodatkowo pod końcowy lakier. Do malowania drewna wykorzystywane są dwa typy środków.

Ciekawi Cię ta tematyka? Jeżeli tak, to bez ociągania kliknij tutaj - ta polecana strona na pewno także będzie warta uwagi.

Pierwszym z nich są bejce, dające matowy wygląd, i często należy dodatkowo elementy pomalować lakierem bezbarwnym. Jeżeli ktoś nie będzie chciał się bawić w kilkukrotne malowanie, to może zdecydować się na dobre lakierobejce do drewna, którymi starczy pomalować dwukrotnie i powierzchnia będzie gotowa.

We wszystkich przypadkach, czy będzie to lakierobejca, czy impregnat, istotne jest odpowiednie przygotowanie i wyczyszczenie elementu. Powierzchnia musi być oczyszczona i wygładzona, bezwzględnie należy oczyścić wszelakie wióra, kurz i żywicę. Drewno musi być malowane w odpowiednich temperaturach, jeśli będzie za ciepło lub za zimno, to używany środek nie wchłonie się odpowiednio i nie będzie spełniał swojego zadania.