Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/orth-gipse.pl/includes/menu.inc).

Nowoczesne podzielniki ciepła, czyli dokładny pomiar jest w cenie

  • Posted on: 7 August 2020
  • By: addmean
Indywidualne rozliczanie się za ogrzewanie mieszkania obowiązuje w Polsce od parunastu lat. W rozporządzeniu rządowym mamy dwa typy sprzętów, którymi lokatorzy mieszkań są zobligowani zliczać zużyty wcześniej prąd i wodę. Są to podzielniki ciepła i tak zwane ciepłomierze. Dyskusyjność wywołują szczególnie podzielniki służące pomiarom. Nie są to pojedyncze liczniki, które precyzyjnie wykażą nam jak wiele prądu zużywamy w trakcie rocznej eksploatacji mediów mieszkaniowych.


wymienniki ciepła
Author: All Seasons Hire
Source: http://www.flickr.com
Podzielniki ciepła to zbierające dane z wielu mieszkań kalkulatory mierzące zużycie. Na podstawie wielu wskazań dzielą koszt na wszystkich mieszkańców w obrębie kamienicy, czyli pomiędzy poszczególne mieszkania. Dzięki tym wyliczeniom łatwo zweryfikować, którzy mieszkańcy niepotrzebnie dopłacają za media, a którym można przypiąć łatkę „energożerców”. Są to urządzenie elektroniczne, nowej generacji.

Najdokładniejsze są podzielniki dwu czujnikowe, które mierzą dwie wartości w pomieszczeniach. Pierwszy weryfikator odpowiada za pomiar temperatury grzejnika, drugi weryfikuje warunki cieplne w pokoju. Tak działające mechanizm jest najbardziej skuteczny w zliczaniu jednostek zużycia.

Zaciekawiły Cię informacje zamieszczone w tym serwisie? Jeśli tak, to kliknij tu i odkryj stronę (www.itb.pl/badania-drzwi-okna-bramy-swietliki-pasma-swietlne.html), która także Cię się spodoba.

Już nie tak czytelne statystyki otrzymamy z czujników jednej temperatury (grzejnika), a najprostsze podzielniki ciepła (funkcjonujące na zasadzie odparowania cieczy) dają statystyki najmniej pewne - podzielniki).


Schemat którędy ucieka ciepło z budynku
Author: Xella Polska Sp. z o.o.
Source: Xella Polska Sp. z o.o.
Wyliczanie zużycia energii i wody wychodzi najprecyzyjniej dzięki kupowanym przez spółdzielnie ciepłomierzom. Te wybierają między dwoma rodzajami. Najczęściej korzystamy z typów mechanicznych – najprostszych w obsłudze i umożliwiających nie tylko rozliczanie ciepła, ale też wody (klik!). Dużo droższe i wymagające własnych szacunków zużycia są ciepłomierze ultradźwiękowe.

Kwestia naliczania i egzekwowania należności za zużywanie prądu – choć sprzyja postęp i instrukcje – wydaje się dla sporego odsetka mieszkańców zbyt skomplikowana i niejasna. Wyliczane przez podzielniki liczby raz uderzą po portfelach niezasłużenie, „szczęśliwcom” pozwalają zużywać więcej bez analogicznej dopłaty. Najbardziej sprawiedliwie sprawa wygląda przy zliczaniu z dwu-pomiarowym podzielników, zestawienia z naliczeń parowych wciąż bywają niezbyt dopasowane.