Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/orth-gipse.pl/includes/menu.inc).

Ochrona prawna odmian roślin to złożone zagadnienie. Warto zdobyć wiedzę w tym temacie

  • Posted on: 8 August 2020
  • By: addmean
Wiele osób uważa, iż praca rolnika czy ogrodnika jest niezbyt złożonym zajęciem. Nic bardziej mylnego. Na codzienność ludzi zajmujących się uprawą roślin jadalnych składa się szereg kompleksowych elementów.


Oprócz ciężkiej pracy fizycznej, rolnicy muszą również dbać o to, by ich produkty spełniały określone przez prawo normy.


Wysokie normy nie dotyczą jednak tylko owoców i warzyw. W Polsce ochroną prawną objęte zostały także nasiona, o czym wielu ludzi nie ma żadnego pojęcia. ochrona odmian roślin to kwestia, którą reguluje ustawa z 26 czerwca 2003 roku.

Nasze następne teksty są tak samo interesujące, co ten. Więc najedź na link tutaj (https://anotis.pl/blog/ogrodzenia-panelowe-malopolskie/) i przeglądaj rzetelne posty. Namawiamy!

Ludzie zajmujący się rolnictwem
czy sadownictwem [powinni znać dokładną nazwę odmiany rośliny, którą hodują. Co więcej ustawa narzuca na nich obowiązek nabywania nasion wyłącznie od sprzedawców posiadających licencję.


badanie znaku
Author: stephen bowler
Source: http://www.flickr.com
Odrębną kwestią jest tak zwane wyłączne prawo hodowcy do odmiany rośliny. Jeśli rolnik wyhoduje całkowicie nową odmianę istniejącej już rośliny, może starać się o uzyskanie wyłącznych praw do tej odmiany, z czego wynika szereg różnych obowiązków i korzyści.

Nie zwlekaj, a jeżeli zafascynował Cię opisywany temat, to odsyłam do tego serwisu (https://alwro.com.pl/obrobka-cieplna/). W tym miejscu znajdziesz ciekawe zagadnienia.

Ochrona prawna roślin jest niezwykle złożoną dziedziną i dlatego warto poprosić o pomoc prawników, którzy zajmują się prawami własności intelektualnej.
Czytaj też

Specjaliści skompletują w naszym imieniu wszystkie dokumenty i będą nas reprezentować w kontaktach z instytucjami zajmującymi się rejestrowaniem nowych odmian, takimi jak Centralny Ośrodek Badań Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) czy Wspólnotowy Urząd Ochrony Odmian Roślin (CPVO). Prawnicy będą nam służyć pomocą również w takich kwestiach jak badanie zdolności rejestrowej czy wybór odpowiedniej nazwy.