Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/orth-gipse.pl/includes/menu.inc).

Podstawowe informacje o budowie i zasadzie funkcjonowania zbiorników hydroforowych.

  • Posted on: 6 September 2021
  • By: addmean
Posiadając cały czas dostęp do bieżącej wody wiele osób nie będzie się nawet zastanawiać nad potrzebą jej przechowywania. Tymczasem nawet to, że z kranu będzie wylatywał silny strumień jest rezultatem tego, że gdzieś wcześniej w instalacji wodociągowej wykorzystano jakiś zbiornik.


zbiorniki na wodę
Author: Rogala
Source: Rogala


W przypadku wody i innych płynów wykorzystuje się powszechnie zbiorniki ciśnieniowe, nazywane również hydroforowymi. Przy dużych sieciach będą one miały pojemność dochodzącą do kilku tysięcy metrów sześciennych, ale wykorzystywane są również urządzenia znacznie mniejsze, używane na przykład w prywatnych domach czy niedużych firmach.

Jeżeli masz chęć uzyskać podobne dane na omawiany temat to odkryj więcej tu, gdyż znajdziesz tu jedynie ciekawe informacje na ten wątek.

Jednak w każdym przypadku będą w nich wykorzystywane podstawowe prawa fizyki, a budowa takich urządzeń nie jest bardzo skomplikowana.
Ciśnieniowe zbiorniki na wodę są złożone z paru części, i robi się je z rozmaitych materiałów. Przeważnie jest wykorzystywana mocna stal albo żeliwo, wybór w dużym stopniu będzie zależał od ciśnienia roboczego, jakie ma panować wewnątrz.

Prezentowany wątek Cię interesuje? Zatem odsyłam tu, gdyż odnajdziesz tutaj interesujące dane na to zagadnienie, które warte są zainteresowania.

W zbiorniku jest umieszczona pewna ilość cieczy, a nad nią poduszka powietrzna, wytwarzająca wymagane ciśnienie. Wraz z ubywaniem ilości płynu maleje również wewnętrzne ciśnienie, a gdy uzyska minimalny poziom, uruchamiana jest pompa. Wtłacza ona wodę aż do osiągnięcia maksymalnej wartości ciśnienia, po czym się wyłącza.


Cykl taki jest powtarzany cały czas, dzięki czemu wypływająca ciecz cały czas będzie się znajdować pod odpowiednim ciśnieniem, najlepiej wykorzystuje Zakład Produkcji Urządzeń Sanitarnych i Elektrycznych "PPRI-ŻEGRZE" Spółka z o.o.. I dokładnie tak to funkcjonuje między innymi w sieci wodociągowej, z jakiej każdy z nas w końcu na co dzień korzysta.