Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/orth-gipse.pl/includes/menu.inc).

Podsumowanie roku 2013 - nieruchomości w Krakowie

  • Posted on: 24 September 2018
  • By: addmean
Rynek nieruchomości wciąż zmienia się oraz dąży do poprawy sytuacji z minionego roku, a szczególnie deweloperska. W styczniu bowiem włączono kolejny po Rodzinie na Swoim program pomocy dla małżeństw, które poszukują swojego pierwszego mieszkania na własność – Mieszkanie Dla Młodych. Jak wygląda sytuacja nieruchomości na rynku nieruchomości w Krakowie?


Według raportów szanowanych agencji obrotu nieruchomościami, z końcem ubiegłego roku, w Krakowie ceny metra kwadratowego lokalu zauważalnie spadły, w porównaniu do 2012 roku - przykładowa inwestycja: Jabłoniowa. Eksperci mimo tego uprzedzają, że nie warto uważać za niezmienny tego trendu. Już teraz można dopatrzyć się, iż wartość działek pod budowę, zgodnie z tendencją krajową wzrosły o ok. 5% w stosunku do końca minionego roku.

Zazwyczaj tego typu zwyżki są sygnałem ożywienia na rynku. Nabywcy nieruchomości, korzystający z usług agencji nieruchomości (www.omeganieruchomosci.pl) działających w Krakowie kupują mieszkania zlokalizowane dalej od centrum w obszarach gorzej skomunikowanych. Powodem tego są zbyt wysokie ceny nieruchomości. Nie mają wystarczających funduszy na pięknie przestronne lokale mieszkalne czy też luksusowe apartamenty w pobliżu centrum i śródmieścia. Ceny transakcyjne najchętniej kupowanych mieszkań mieszczą się bowiem w zakresie od 260 do 300 tys. PLN.

Czy program Mieszkanie dla Młodych spowoduje znaczące zmiany na rynku nieruchomości w Krakowie?

Rodziny zamieszkujące Kraków, które zamierzają wnioskować o dopłatę na pierwsze mieszkanie lub dom nie będą miały zbyt dużego wyboru. Górny limit cenowy jednego metra kwadratowego nowego mieszkania w programie MDM to 4 849,45 PLN.
Jest ona zbyt mała jak na krakowski rynek nieruchomości deweloperskich, z tego powodu wybór oraz liczba lokali kwalifikujących się do dopłat są niezmiernie ograniczone.

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez agencję Emmerson, spośród aktualnych ogłoszeń sprzedaży nieruchomości mieszkania Kraków w pięciu największych miastach w Polsce, troszkę więcej niż 10 % z nich wypełnia wytyczne MDM. Dla Krakowa, mieszkania na sprzedaż, które je spełniają, to ledwo 4% aktualnej oferty. Pocieszającą informacją dla przyszłych kredytobiorców jest to, że raty kredytów spadły w Krakowie o ponad 300,00 zł.