Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/orth-gipse.pl/includes/menu.inc).

Podziemne zbiorniki na ścieki

  • Posted on: 3 August 2022
  • By: addmean
Tak w gospodarstwie rolnym jak również zwykłym domu w lokalizacji, w której nie ma ogólnodostępnej kanalizacji instalacja zbiorników czy to na ścieki czy też na wodę deszczową jest niezbędna. Pytanie co jest istotne przy wyborze takiego zbiornika, gdzie go umiejscowić w gospodarstwie i czy niezbędne jest montowanie osobnego zbiornika na deszczówkę? Odpowiedzi między innymi na te pytania znajdziecie Państwo w poniższym tekście.
Zbiorniki na deszczówkę

Ogród na wsi
Author: Sideshow Bruce
Source: http://www.flickr.com
Opady mają to do siebie, że występują z różnym nasileniem i prawie niemożliwym jest z góry przewidzieć w których okresach wystąpi susza, a w jakich ulewy. Biorąc pod uwagę jedynie okres maj-wrzesień, średnia miesięczna ilość opadów w tym czasie wynosi 50-70 mm w zależności od regionu. Równa się to średnio 60 litrom wody na metr kwadratowy, jednak trzeba pamiętać, że taki napływ może wystąpić jednorazowo przy silnej ulewie bądź też rozłoży się miarowo na kilka dni w ciągu miesiąca. Biorąc pod uwagę taki opad, ilość deszczówki możliwa do odprowadzenia z dachu o powierzchni ok. 200 m2 to mniej-więcej 12 m3.

Instalacja tak dużego zbiornika na deszczówkę to niemały koszt i z tego powodu z reguły nie instaluje się większych niż 3-4 m3, zwłaszcza że intensywne opady mogą występować nieczęsto (kliknij tutaj). W gospodarstwie rolnym można wybudować większy zbiornik (rekomendujemy ofertę na maragency zbiorniki grp) ze względu na to, że ilość wykorzystywanej wody jest zdecydowanie większa w związku z czym inwestycja szybciej się zwróci.

Bezodpływowe zbiorniki na ścieki

Zbiorniki bezodpływowe, kolokwialnie zwane szambem, używane są do składowania ścieków do czasu ich wywiezienia do najbliższej oczyszczalni. Jest to jedyne możliwe rozwiązanie tematu ścieków na terenach, z których nawet po oczyszczeniu nie można ich wylewać ani do gruntu, ani do wód powierzchniowych bądź też rowów melioracyjnych. Zbiorniki na szambo można nabyć gotowe bądź też zbudować je osobiście. Zdecydowanie polecany jest ten pierwszy sposób, bo chociaż bardziej kosztowny, mamy pewność, że szambo będzie szczelne i nie będziemy zanieczyszczać wód i gleby na naszej działce. Zwykle instalowane są zbiorniki zrobione z tworzyw sztucznych albo żelbetu. Mając na uwadze podstawy higieny zawartość zbiorników na ścieki powinna być usuwana raz na 10-14 dni, dlatego też pojemność zbiornika powinna wynosić 8-10 m³.

Gdzie szukać korzystnych ofert?

Nabywając zbiornik najwygodniej jest skorzystać z Internetu. Znajdziemy tam najlepsze cenowo oferty sprzedawców różnego rodzaju zbiorników. Wszystko, co musimy zrobić, to wpisać w wyszukiwarkę odpowiednią frazę, bądź wejść np. na i już po chwili będziemy mogli oglądać dostępne oferty.