Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/orth-gipse.pl/includes/menu.inc).

Różnorodność sprężyn, czyli jakie i w jakim celu je używamy – podstawowe informacje

  • Posted on: 24 September 2018
  • By: addmean
Sprężyn używa się przy budowaniu maszyn, zwykle jako łączniki w połączeniach sprężystych. Poza łączeniem pełnią jeszcze kilka istotnych funkcji, jak łagodzenie nacisków (amortyzacja), mierzenie sił i momentów czy akumulowanie energii. Produkcja sprężyn to szereg formalnych procedur, które gwarantują im trwałość na lata czy odporność na rdzewienie.
sprężyna
Author: Thomas Quine
Source: http://www.flickr.com
Jak na różnorodność sprężyn, w tej materii istnieje pokaźny wybór, z głównym kryterium, czyli przyjmowanym obciążeniem. Zgodnie z nim części sprężyste dzielą się na ściskane, rozciągane, skręcane i zginane. Wszystkie wyróżniają się własnymi dla własnej kategorii parametrami sztywności, rozciągnięcia, procentowo wyrażonym stosunkiem obciążenia do odkształcenia - sprawdź również: sprężyny - produkcja. Szczególnie charakterystyczna jest sprężyna śrubowa, kojarzona wizualnie z formy linii śrubowej. W zależności od zastosowania może ściskać, ale też rozciągać lub skręcać. Sprężyny płaskie wykorzystuje się w zegarkach odróżniając się gabarytowo od poprzednich płaskim wykonaniem. Stosuje się je jako styki w przekaźnikach, używa się ich także w zegarkach, obok innych sprężyn - spiralnych. Z wyglądu sprężyny nie mają wiele wspólnego z ogólnie kojarzoną sprężyną, są raczej kawałkami metalu, blachy lub prostego pręta. Sprężyny spiralne, robione z cienkiej taśmy, w trakcie działań na nie wywołują naprężenia zginające. Jeśli chodzi o zegarki to służą one za napęd (tu), a w przypadku awarii są elementem naprawy w ręku zegarmistrza. Sprężyny pierścieniowe zbudowane są z dwóch warstw - pierścieni rozciąganych oraz ściskanych. To twarde konstrukcje, które wytrzymują bez usterki dość spore obciążenia. Nawet wtedy pozostają małe odkształcenia. Nie bez powodu mają więc swoje zastosowanie do zderzaków aut. To skutek dużego tarcia między pierścieniami, co powoduje automatyczne rozpraszanie w tym mechanizmie.Konstrukcja metalowa ze sprężyną
Author: taymtaym
Source: http://www.flickr.com
Pozostając przy samochodach, a dokładniej w układzie rozrządu - dysponuje on własnymi, unikatowymi sprężynami zaworowymi. Mają one zamykać zawór - odkryj stronę - i utrzymywać go w stanie zamkniętym. Funkcjonowanie w komorze rozrządu poddaje sprężyny zaworowe wysokim temperaturom i obciążeniom siłowym. Stąd też na sprężyny zaworowe stosuje się metal najlepszej klasy, również umacnia się je przez kulkowanie.