Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/orth-gipse.pl/includes/menu.inc).

Techniki cięcia stali – jakie rozwiązania są obecnie dostępne na rynku i które z nich cieszą się największą popularnością?

  • Posted on: 10 May 2022
  • By: addmean
Stal jest dzisiaj powszechnie stosowana oraz posiada bardzo wiele zastosowań. Wykonywane są z niej przedmioty codziennego użytku, jako że wtedy charakteryzują się trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Wymagana jest jednakże jej stosowna obróbka, co dzięki szerokiemu wachlarzowi dostępnych metod, nie powinno nastręczyć większych trudności. Jakie techniki cięcia stali są dziś najbardziej popularne?


stal
Author: Elliott Brown
Source: http://www.flickr.com
Chętnie wykorzystywane są metody skrawające. Dzięki nim szybka obróbka stali jest dość prosta i skuteczna. W czasie cięcia skrawającego użytkowane są głównie piły, zarówno uzębione, jak i nieuzębione. Znakomitym rozwiązaniem jest ponadto cięcie termiczne tlenem. Cięcie wymaga wykorzystania gorącego gazu, dzięki któremu stal jest doprowadzana do odpowiedniej temperatury. Po jej podgrzaniu konieczne jest skierowanie strumienia tlenu, który ją tnie w konkretnych miejscach. Rzecz jasna, wybierając tę metodę trzeba mieć przede wszystkim na względzie rodzaj stali oraz jej grubość. Przeważnie metoda cięcia termicznego z wykorzystaniem tlenu jest stosowana przede wszystkim w przypadku stali węglowych. Na pewno sprawdzi się ona też w cięciu tak zwanych stali niskostopowych. Nie jest natomiast polecana jeśli planuje się cięcie stali nierdzewnych.


konstrukcja ze stali
Author: Philippe Put
Source: http://www.flickr.com
Ponadto, w cięciu stali stosowana jest charakteryzująca się bardzo dużą popularnością metoda łukowa, która posiada sporo odmian, jak przeczytaj koniecznie hardox. Jedną z nich jest cięcie blach laserowo. Laser (polecamy bth import stal sp. z o.o) ogólnie jest współcześnie bardzo często wykorzystywany również w innych branżach, między innymi medycynie estetycznej. Umożliwia on nie tylko błyskawiczne przecięcie blachy, jest bowiem niezwykle dokładny, z tego powodu łatwiej jest uzyskać niezbędny kształt. Dużą zaletą laserów jest fakt, że są one stosowane do cięcia w zasadzie wszystkich rodzajów blach.

Konieczne jest wyłącznie dobranie do cięcia konkretnego gazu. W ramach metody łukowej wyróżnia się też cięcie plazmowe, z wykorzystaniem łuku plazmowego. Cięcie plazmowe osiąga bardzo dużą prędkość. Trzeba jednak pamiętać, że w tym procesie jednocześnie jest produkowana duża ilość dymu. Ogólnie, stal jest dziś poddawana różnym rodzajom obróbki, a wybranie zadowalającej metody zależy najczęściej od jej rodzaju.