Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/orth-gipse.pl/includes/menu.inc).

Trzeba dopasować tynk do rodzaju budowy

  • Posted on: 4 August 2022
  • By: addmean
Tynk jest niezwykle ważnym elementem – spełnia rolę dekoracyjną, jak również zabezpieczającą. Jaki tynk na elewację zatem wykorzystać? Tynk nakładamy oczywiście po odpowiednim ociepleniu domu.
Jego istotnym celem jest zagwarantowanie odpowiedniego wyglądu budynku oraz ochrona domu przed panującymi warunkami pogodowymi. Spacerując się po pobliskim osiedlu możemy zobaczyć, że domy są różnokolorowe, a kiedy przyjrzymy się im z bliska możemy dostrzec, że mają różne wykończenia. Dzieje się tak, jako, że obecnie można wyróżnić wiele rodzajów tynku. W stosunkowo niskiej cenie możemy zdecydować się na tynk mineralny, oferowany w formie sproszkowanej, a następnie mieszany z wodą. Woda musi być dolewana w konkretnej proporcji, przez co korzystanie z tego rodzaju rozwiązania wymaga większej precyzji i staranności. Tynk (sprawdź natrysk przeciwpożarowy) ten jest wytrzymały i wyjątkowo szczelny.

Innym wariantem jest tynk silikonowy. Podobnie jak tynk akrylowy nie wymaga mieszania go z wodą co zdecydowanie przyśpiesza prace wykończeniowe. Wystarczy zakupiony produkt nanieść na ściany domu.
tynkowanie
Author: Qde Pejorian
Source: www.flickr.com
Kolejną zaletą tego typu tynków jest możliwość osiągnięcia rozmaitych odcieni (większa paleta barw w porównaniu z tynkami mineralnymi). Ta dowolność stylistyczna i prostota użycia sprawia, że tego wariantu rozwiązanie wykorzystuje się najczęściej. Rzecz jasna to jedynie przykładowe warianty tynków, gdyż w sprzedaży udostępnianych jest mnóstwo ich wariantów. Należy dopasować tynk do rodzaju budowy i do lokalizacji – dużo bowiem zależy od tego czy dom mieści się w miejscu osłoniętym przed wpływem nadmiernego promieniowania, czy z kolei jest narażony na zbytnie zawilgocenie i tak dalej. Inny też będzie tynk renowacyjny, gdy trzeba nałożyć materiał na zawilgocone ściany, a inny będzie ten stosowany przy świeżo wybudowanym domu. Na rynku dostępne są też tynki specjalne z wykorzystaniem do wymagających zadań (przykładowo zapewniające większą izolację – tzw. tynki ciepłochronne). Warto pod tym względem zdać się na profesjonalną ekipę budowlaną, która dostosuje wariant tynku do potrzeb naszego domu i do naszych oczekiwań.