Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/orth-gipse.pl/includes/menu.inc).

Zapewne każdy z nas słyszał trochę o diodach, ale wielu z nas także nie zdaje sobie sprawy, o co w tym chodzi. Przekonaj się, jak to zrozumieć

  • Posted on: 4 September 2020
  • By: addmean
Aktualnie diody są niezwykle znane, a to za sprawą diod LED, co jednakże o nich wiemy? Co powinniśmy wiedzieć? Oto krótki przewodnik. Dioda jest tak naprawdę dwuzaciskowym elementem elektronicznym, odpowiedzialnym za przewodzenie prądu elektrycznego w sposób niesymetryczny. Niesymetryczny, to znaczy, iż prąd przewodzony jest bardziej w jednym kierunku niż w innym.

lampka
Author: kogakure
Source: www.flickr.com
Historycznie pierwszymi diodami były detektory kryształkowe i diody próżniowe. W dzisiejszych czasach najbardziej poznane i najbardziej powszechne są diody półprzewodnikowe (mselektronik.pl). Są one stworzone z dwóch warstw całkiem odmiennego półprzewodnika, wytwarzają one razem złącze p-n.

Jeśli pragniesz poczytać sporo na ten temat, to zajrzyj na naszą kolejną stronę oraz dowiedz się także (http://www.miloni.pl/nowoczesne-krzesla-drewniane) czegoś nowego o tym poście.

Istota ich funkcjonowania polega na przewodzeniu prądu w jednym kierunku, jednocześnie blokowanie jego przepływu w odmiennym kierunku. Właściwość tego rodzaju możemy wykorzystywać do prostowania napięcia przemiennego oraz demodulacji sygnałów w odbiornikach radiowych.

Dzięki odpowiedniemu doborowi materiałów oraz parametrów wytwarzania złącza p-n można zmieniać charakterystykę diody. Powoduje to, że może ona modyfikować swoje zachowanie, może zachowywać się w sposób bardziej zawiły niż najprostszy zawór elektryczny. Najlepszym tego przykładem są diody Zenera, którym poświęcimy dalszą część wywodu. To odmiana diody półprzewodnikowej, zaś jej najistotniejszym parametrem jest napięcie przebicia złącza p-n. Gdy napięcie zostaje przekroczone ma miejsce szybki, gwałtowny wzrost prądu. W kierunku przewodzenia ma zachowanie jak zwyczajna dioda (mselektronik.pl/about-us), zaś podczas polaryzacji zaporowej jest w stanie przewodzić prąd po przekroczeniu konkretnego napięcia na złączu, jaki jest określany napięciem przebicia.

Przy nie za bardzo sporych napięciach, do około pięciu volt najważniejszą rolę pełni zjawisko Zenera. Jeżeli napięcie rośnie zobaczymy wpływ zjawiska Zenera, ale także przebicia lawinowego. Jak przekraczamy wartość siedmiu volt istnieje tylko przebicie lawinowe. Tego rodzaju napięcie jest faktycznie niezależne od przepływającego prądu, natomiast zmienia się niezbyt mocno przy większych zmianach prądu przebicia. Najbardziej istotne stosowanie diody Zenera to źródło napięcia odniesienia w stabilizatorach, lecz również jest wykorzystywane do przesuwania poziomów napięć. Niekiedy wykorzystywany jest jak czynnik zabezpieczający i przeciwprzepięciowy.