Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/orth-gipse.pl/includes/menu.inc).

Zbadanie gruntu przed zbudowaniem domu to konieczność. Ta czynność powinna być obowiązkowa

  • Posted on: 10 July 2020
  • By: addmean
Faktem jest że nie da się solidnie zrobić fundamentów, jeśli nie jest zanalizowany grunt, na którym ma stanąć dom.
Należy o tym nie zapominać i na pewno sprawdzić zagęszczenie gruntu, tym bardziej kiedy nasi sąsiedzi skarżą się na te kłopoty. Dokumentację badań podłoża gruntowego przeprowadza inżynier geotechnik bazując na badaniach, które robi w terenie. zazwyczaj tego typu pomiary(zobacz: wznowienie granic nieruchomości ) są wzbogacone przez badania laboratoryjne.

Wyznaczający budowę twierdzą zazwyczaj, że niewielkie budynki, przekazujące na podłoże niewielkie obciążenia, a przecież do nich z pewnością należą domki jednorodzinne, nie są warte zarządzania badań geotektonicznych. Co więcej, tego typu potrzeby nie wyznaczabezsprzecznie Prawo budowlane, wobec którego projekt budowlany powinien zawierać wyniki badań geologiczno-inżynierskich, a także agrotechniczne warunki posadowienia projektów budowlanych w zależności od potrzeb. Zgodnie z Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej budynki jedno czy dwukondygnacyjne zalicza się w pierwszej kategorii agrotechnicznej. Zawiera ona niewielkie obiekty budowlane w nieznacznych warunkach gruntowych.
budowa
Dla takich więc służy jakościowe wyznaczenie właściwości gruntów. Nie ma więc jasnego i jednoznacznego przepisu, który nakazywałby inwestorowi zlecenie badania gruntu. Jednocześnie, wiele urzędów dających pozwolenia na budowę nie każe nawet pokazać wraz z projektem budowlanym udokumentowania badań podłoża gruntowego. Nośność znacznej liczby gruntów w Polsce klasyfikuje się jako wystarczająca do bezproblemowego budowania domów jednorodzinnych. jednak kłopoty tych, którzy stworzyli domy na niesprawdzonym podłożu, pokazują, iż na pewno lepiej wiedzieć które grunty pojawiają się na działce pod zabudowę. W przeciwnym wypadku skażemy się na wzmacnianie podłoża, a nie wiadomo, czy w ogóle da to jakieś rezultaty.

Jeżeli ciekawi Cię omawiany artykuł, to bez ociągania kliknij tu oraz przeczytaj dodatkowo inny równie absorbujący news (http://moderatornia-lodz.pl/tynki-dekoracyjne/).

Wszystko bowiem jest zależne od tego, z jakimi gruntami mamy do czynienia i czy stabilizacja gruntów coś może dać.

Na jakich więc gruntach nie można budować? Bardzo kiepskim podłożem są również grunty nasypowe, a więc tego typu, które zostały przez człowieka przesunięte z miejsca swego naturalnego położenia i złożone bez zagęszczenia. Grunty tego typu z trudem poddają się procesowi zagęszczania, zaś w zetknięciu z wodą opadową zbyt prosto się uplastyczniają. Z tego względu, podłoże z tego rodzaju gruntów jest zupełnie niedobre pod budowę.